Eeterlike õlide sissehingamine on väga vana terapeutiline protsess – sissehingamine toimib tohutu efektiivsusega otse hingamisteedele, kõrvadele ja kurgule. Lihtne tegevus hingamisteede vaevuste vastu võitlemisel. Lihtsalt tuleb teada, mida ja kuidas kasutada
KUIV SISSEHINGAMINE
Kuiv sissehingamine seisneb mõne tilga eeterliku õli taskurätikule, padjale või isegi nahale (kui võimalik) panemisest ja lõhna sissehingamisest. See on protsess, mis ühendab hingamisteid, naha läbi imendumise ja haistmismeelt, on tihedalt seotud olfaktoteraapiaga – teadusega, mis uurib eriti lõhnade mõju emotsioonidele. Seetõttu ei tohiks seda segi ajada märja sissehingamisega.
AURU SISSEHINGAMINE
Tuhandeid aastaid kasutatud nn sissehingamine seisneb mõne tilga eeterliku õli lisamisel kuuma (kuid mitte keeva) veega kaussi ja sellest eralduva auru sissehingamisest. Kuumus võimaldab vabastada lenduvaid aineid, mis tungivad läbi ülemiste hingamisteede. Seetõttu on toime tugevam kui tavapärase difusiooni korra.
SOOJENDAMINE KAS SEE MUUDAB EETERLIKE ÕLIDE KOOSTIST?
Eeterlike õlide kuumutamine ei muuda sel juhul nende omadusi, kuna nad puutuvad kuumusega kokku vaid lühikest aega. Eeterlike õlisid kahjustab ainult pikaajaline kuumutamine.
SISSEHINGAMISE TEHNIKAD
- Kasutage inhalaatorit või pange pea kuuma veega kausi kohale, kattes end rätikuga (sel juhul hoidke, et kuum aur ei sattuks silma).
- Võite kasutada ka kohvifiltrit, mille põhja lõikate ära ja asetate tagurpidi kausi peale nagu lehter, võimaldades auru suunata nina ja suhu.
- Lisa keskmiselt 5 tilka eeterliku õli mittekeedavasse vette. Eeterlikud õlid ei lahustu vees, nad hõljuvad pinnal. Vee maht ei ole seetõttu oluline. Teisest küljest vältige liiga suurt eeterlike õlide kogust.
MILLISED EETERLIKUD ÕLID OLEKS PARIMAD SISSEHINGAMISEKS?
Parima tulemuse saamiseks tuleks eeterlike õlisid segada vastavalt nende omadustel: üks rögalahtistavate omaduste poolest, hõlbustamaks röga väljutamist selle vedeldamise teel ja teine selle infektsioonivastaste omaduste tõttu. Seetõttu soovitab Pranarômi asutajaapteeker Dominique Baudoux lisada kuuma vette:
- 2 TILKA – RAVINTSARAT, EUKALÜPT RADIATAT või EUKALÜPT GLOBULUST
- 2 TILKA INULAT
- 2 TILKA TEEPUUD, PALMAROSAT või ROOSIPUUD
Kasutada kuni 3 korda päevas 5 päeva jooksul.
RAVINTSARA – Ravintsara on parim eeterlik õli viiruste ennetamiseks, lisaks, et ta on suurepärane viirusevastane õli on Ravintsara ka erinevaid patogeenseid mikroobe hävitav eeterlik õli.
INULA -Võimas hingamisteede õli, Inula eeterlikku õlisse tuleks suhtuda austusega. Inula on arvatavasti tugevaim kättesaadav mukolüütiline õli.
TEEPUU –Laia toimespektriga ja tugeva infektsioonivastase toimega eeterlik õli, mis on väga hästi talutav.
MÕNED ETTEVAATUSABINÕUD:
- Kõik eeterlikud õlid ei sobi sissehingamiseks. Veenduge alati, et need ei ärrita hingamisteid.
- Fenoole sisaldavad eeterlikud õlid on sissehingamisel keelatud. Eelkõige puudutab see Tüümiani CT thümooli, Pune e. Oregano , Nelk, Kaneel, Basiilik exotik
- Sissehingamine on väga võimas protsess. Kaitske nina ja suu ümbrus, näiteks võite nahale kanda rafineerimata sheavõid.
- Mõnda eeterliku õli võib kasutada alates 3. eluaastast.
- Sissehingamine ei ole soovitatav rasedatele ega imetavatele naistele.
- Pärast sissehingamist püsige soojas, kuna hingamisteede laienemine sissehingamisel kuumusega võib kontaktis külma õhuga muuta väga ebameeldivaks.
- Sissehingamisel sulgege silmad. Kui silmad kipitavad, vältige veega hõõrumist, kasutage taimeõli, näiteks magusa mandli või aprikoosiseemneõli, mis „lahjendab” eeterlikud õlid.
Allikas: Aroomiteraapia praktilised märkmikud Prantsuse Dominique Baudoux’i , september 2006
Ravintsara BIO eeterlik õli
Teepuu BIO eeterlik õli
Ravintsara BIO eeterlik õli
- Patoloogiad, mille puhul ravintsarat soovitatakse, on hingamisteede viirushaigused : ENT (sinusiit, kõrvapõletik, külmetushaigused, külmetushaigused, katarrid). Hingamisteede ülemine osa: larüngiit, trahheiit, stenokardia, kurguvalu, ... ja hingamisteede alumised osad: kopsupõletik, bronhioliit, tsüstilise fibroosi sekundaarsed infektsioonid, gripp. Seda võivad kasutada ka viirusliku nahapatoloogia: tuulerõuged, vöötohatis, huuleherpes, tüükad jne. Teised seedekulglat mõjutavad viirushaigused: gastroenteriit, kõhulahtisus, hepatiit ja loetelu pole kaugeltki ammendav.
- Teine huvi selle kasutamiseks on närvisüsteemi toonuse kaotuse ja sellest tulenevate häirete korral: sügav asteenia, hooajaline asteenia, unetus, melanhoolia, depressioon, entusiasmi puudumine, ...
- Suurepärane eeterlik õli immuunsüsteemi toetamiseks , Ravintsaral on suur roll viirusinfektsiooniriskide ennetamisel. Organismi loomulikku kaitsevõimet optimeerib selle juhtiva eeterliku õli immunomoduleeriv toime. See peaks olema käepärast ja igas nime väärilises aroomiapteegis!
- Toniseerib, närvitoonik, annab energiat ja jõudu
- Suurepärane viirusevastane õli ja erinevaid mikroobe hävitav
- Tõstab immuunsust
- Stimuleerib südame vereringet
- Katarride ja respiratoorsete haiguste puhul puhastab hingamisteed
Kasutamine ennetamiseks
- Gripp, bronhiit, nohu, köha;
- Nakkuslik mononukleoos, katk
- Vöötohatis, herpes
- Soolepõletik ja viirushepatiit
- Raske immuunpuudulikkus
- Unetus, depressioon, ärevus
- Asthenia sügav, närvi ja füüsiline / väsimus
- Lümfisüsteemi ummistused
Kapslid hingamisteedele
Roosipuu / Rosewood eeterlik õli
Palmarosa eeterlik õli
Roosipuu eeterlik õli
Inula eeterlik õli
Palmarosa eeterlik õli
Inula eeterlik õli
- Gripi ja köha puhul- 2 tilka difuuseris - haige ruumis kergendab koheselt hingamist